Strikkefestival Fanø

Strikkefestival

Sidste weekend stod i strikkens tegn, da der var strikkefestival på Fanø. Jeg havde lejet en ferielejlighed sammen med Hanne og Anna. Der var så mange andre, der havde fået samme idé, så stort set alle lejlighederne var fyldt op med strikkende kvinder. 11.000 strikkeglade kvinder gæstede Fanø denne fantastiske weekend, hvor vi var så vildt heldige med vejret.
Vi startede med at holde i kø ca to timer i Esbjerg, og det var nogenlunde samme tid, da vi skulle hjem.

Vores ferielejlighed var lille, men stor nok til os, og det tog os ikke mange minutter at skabe et kreativt tøsemiljø i den.

Morgenhygge

Morgenhygge

image

Heldigvis fik vi tid til det hele, morgen- og aftenhygge i lejligheden, strik, shopping og udstillinger om dagen, og der blev endda tid til at gå ud at spise lørdag aften og tur i den flotte natur søndag.

Der var utrolig mange modeller, så vi fik hentet en masse inspiration. Der var vildt meget lækkert garn, så vi fik fyldt poserne og mangler ikke strik foreløbig.

image

image

image

Der blev også tid til en tur ud at spise lørdag aften og en tur ud i naturen om søndagen, hvor vi gik tur langs Vesterhavet. Jeg bliver altid så fascineret af Vesterhavet. Det er vildt og ustyrligt, naturens kræfter, der viser tænder. På en gang spændende, flot og uhyggeligt. Jeg elsker havet, simpelthen.

1236899_10151870294179738_2128405564_n

1240119_10151873718524738_1818948378_n

1374215_10151873701829738_1186140926_n

Simpelthen en fantastisk tur, ikke sidste gang jeg deltager i strikkearrangementer, ikke sidste gange gang jeg tager de gæve strikkedamer Hanne og Anna med, og bestemt ikke sidste gang, jeg har været på Fanø.

Total Page Visits: 942 - Today Page Visits: 3

Leave a comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.